2017. sze 04.

Natúr, bio, organikus? – Natúrkozmetikai minőségkalauz

írta: Lynxa
Natúr, bio, organikus? – Natúrkozmetikai minőségkalauz

Minősített natúr-, bio-, organikus, öko-, kozmetikumok és biodinamikus gazdálkodás. Sokszor csak úgy kapkodjuk a fejünket ezen kifejezések hallatán. Cikkünk a könnyebb eligazodást szeretné segíteni, ezért összegyűjtöttük azokat a natúrkozmetikai minősítéseket, melyeket a különböző gyártók a termeléssel, előállítással, csomagolással, és sok egyéb feltétel megvalósításával kiérdemelhetnek.

 

A tudatos vásárlók és fogyasztók világában szinte nélkülözhetetlenné válnak azok a minőségbiztosítási sztenderdek, melyek mentén egy-egy terméket kiválasztunk és leveszünk a polcról. Ez a különböző kozmetikai cikkek területén is különösen fontos. Mára azonban számtalan logóval találkozhatunk a drogériák polcain, de sajnos nem mindig egyértelmű, melyik mit is jelent. „Minél több, annál jobb” – gondolhatnánk, a kép azonban ennél sokkal árnyaltabb. Az alábbiakban sorra vesszük natúrkozmetikai minősítéseket és az azok a különbségeket.

 

Az 1927-ben alapított Demeter International a legnagyobb és legrégebbi, biodinamikus gazdálkodásokat vizsgáló és minősítő szervezet. demeter.pngA Demeter védjegy csak abban az esetben használható, ha a termék mezőgazdasági összetevőinek legalább 90%-a biodinamikus gazdálkodásból, a fennmaradó rész pedig biogazdálkodásból származik, tehát igazolható, hogy nem csak az összetevők előállításához nem használnak kemikáliát és önfenntartó a gazdálkodás, hanem figyelembe veszik a napszakok, évszakok váltakozását is. Fontos feltétel továbbá, hogy a növényeket kizárólag növényi (gyógynövények) és állati alapanyagokkal kezelik, valamint igyekeznek megőrizni a talaj tápanyagtartalmát is.

 

Az egyik legismertebb, nemzetközileg elfogadott minőségellenőrzési rendszer a NaTrue. natrue.pngA NaTrue minősítés három fokozatot különböztet meg, így a natúr-, a biokozmetikumok kategóriáját, valamint natúr termékekét bio összetevővel.

A legszigorúbb, bio kategóriába (három csillag) azok a termékek kerülhetnek, melyek természetes összetevőinek 95%-a biotermesztésből vagy vad gyűjtésből származik. A natúr termékek bio összetevőkkel kategóriájában (két csillag) ugyanez az arány 70%. Végül a natúr termékek (egy csillag) összetevői természetes, természetes eredetű vagy természetazonos anyagok, de nem feltétlenül biók.

Továbbá a NaTrue sem engedélyezi a szintetikus illat- és színezőanyagokat, a kőolajszármazékokat, a szilikont, a génmódosított összetevőket, a sugárkezelést és az állatkísérletet.

 

 

A 2014-től életbe lépett COSMOS (COSMetics Organic Standard) szabvány a legnagyobb európai minősítő szervezetek – az Ecocert és a Cosmebio, a BDIH, a Soil Association, valamint az ICEA – együttműködése révén jött létre azzal a céllal, hogy kialakítsanak egy egységes és közös bio- illetve natúrkozmetikum szabványrendszert a szépségápolási termékek egyértelmű és hiteles minősítéséhez.

A COSMOS-nak saját logója nincs, a fenti minősítő szervek logója alatt szerepelnek a COSMOS Natural vagy COSMOS Organic kifejezések. A COSMOS Natural natúrkozmetikum minősítést olyan termékek viselhetik, amelyek többek között parabénektől, génmódosított összetevőktől és a legtöbb kőolajszármazéktól is mentesek. A COSMOS Organic biokozmetikum minősítést azok a termékek kaphatják meg, melyekben lévő mezőgazdaságból származó összetevők legalább 95%-a organikus termesztésű, és ezek az összetevők legalább a termék 20%-t adják.

 

 

A francia ECOCERT ma az egyik legismertebb szervezet a natúrkozmetikai termékek szabványosítása területén, mely a kozmetikumok összetételének, valamint azok természetes és ökológiai minőségének vizsgálatával foglalkozik.
ecocert.pngAz ECOCERT alapvető követelményei szerint a termékek nem tartalmazhatnak többek között GMO-t, parabéneket, szilíciumot, szintetikus illatanyagokat és színezékeket, és állati termékektől mentesnek kell lenniük. A CCPB előírásaihoz hasonló módon a csomagolás biológiailag lebomló vagy újrahasznosítható kell, hogy legyen.
Továbbá különbséget kell tenni a két minősítés, az ECOCERT Organic Cosmetic és az ECOCERT Natural Cosmetic között. Az ECOCERT Natural Cosmetic minősítése feltételei: A termék természetes alapanyagaiból legalább 50% növényi nyersanyag, és az anyagok össztömeghez képest legalább 5 %-nak ökológiai gazdálkodásból kell származnia. Az ECOCERT Organic Cosmetic minősítés feltételei szigorúbbak: a termék természetes összetevőinek legalább 95%-a növényi eredetű kell, hogy legyen, valamint a termék össztömegéhez képest, annak legalább 10 %-át bio termesztésből származó anyagok kell, hogy kitegyék.

 

A francia Cosmebio (Professional Association for Natural, Ecological and Organic cosmetics, azaz a Természetes-, Öko- és Organikus Kozmetikumok Szakmai Egyesülete) cosmebio.pngkozmetikai laboratóriumok együttműködése révén jött létre, kritériumokat állítva az ökológiai és természetes kozmetikumoknak, amelyekre a biogazdálkodások támaszkodhatnak, valamint átláthatóságot és biztonságot nyújtanak a fogyasztók számára.  A Cosmebio így támogatja a bio-összetevők és a környezetbarát technológiák fejlesztését.
A Cosmebio kritériumai a következők: A CCPB elveihez hasonlóan a termék legalább 95%-ban természetes összetevőket tartalmaz, vagy természetes forrásból származik. Ezen felül pedig a növényi összetevők legalább 95%-a biogazdálkodásban termelt, illetve a termék tartalmának legalább 10%-a biogazdálkodásban termelt.

 

A német BDIH (Bundesverband deutscher Industrie- und Handelsunternehmen - Német Gyógyászati, Reformáru és Testápolószerek Gyártóinak Ipari és Kereskedelmi Szövetsége) egy olyan non-profit szervezet, melynek fő célja, hogy a kritériumok kialakításával megakadályozzák a fogyasztók félrevezetését.bdih.png
A BDIH minősítés kritériumai többek között, hogy a növényi nyersanyagoknak minősített, ökológiai anyagoknak kell lennie. Állatok által termelt állati eredetű nyersanyagok használata (pl. tej, méz) megengedett, viszont halott álltokból származó állati eredetű nyersanyagok használata nem, továbbá mind a termelés, mind a fejlesztés és a végtermékek vizsgálata állatkísérlet-mentes. A termékek nem tartalmazhatnak például szilikont, paraffint és más kőolajszármazékokat, szintetikus, szerves színezőanyagokat és illatanyagokat. A természetes illatanyagok engedélyezési feltételeit külön szabályzatban rögzítik. Fontos megemlíteni, hogy a termékek mikrobiológiai biztonsága érdekében a természetes tartósító rendszereken kívül csak meghatározott természetazonos tartósítószerek engedélyezettek, amelyeket külön kell tanúsítani.

 

 

soil.pngA brit Soil Association bio minősítését a természeti környezetre kedvező módon, jogszabályban rögzített körülmények között előállított élelmiszerek és kozmetikumok kaphatják meg.
A szigorú követelményeknek való megfelelést független szervezetek tanúsítják, a folyamatos ellenőrzések biztosítják a fogyasztó számára, hogy valóban ökológiai termesztésből/termelésből származó, azaz bio zöldséget, gyümölcsöt, fűszert, húst vagy belőlük készült terméket, beleértve a kozmetikumokat is, vásárol.

 

 

 

 

 

 

icea.pngAz olasz ICEA (Istituto per la Certificazione Etica ed Ambientale, azaz „Környezetvédelmi és Etikai Minősítő Intézet”) egy elsősorban olyan vállalatokat ellenőrző és minősítő szervezet, melyek tevékenységeik során különös figyelmet fordítanak a munkavállalói, fogyasztói jogok tiszteletben tartására valamint a természeti értékek védelmére. Több ezer termelő ellenőrzéséért felelnek, akiknek szigorú etikai, környezetvédelmi és szociális követelményeknek kell megfelelniük.

Az ICEA Eco biokozmetikai minősítés feltételei: A felhasznált alapanyagok ökológiai gazdálkodásból vagy vadon gyűjtésből kell, hogy származzanak. Nem növényi, esetlegesen káros, tehát allergén, irritáló vagy potenciálisan az egészségre ártalmas anyagok használata tilos. Fontos, hogy a nyersanyagok csak minimális mértékben lehetnek toxikusak és semmilyen előre látható hatással nem lehetnek az emberre. A csomagolás kapcsán érdemes megjegyezni, hogy céljuk a környezetszennyezés minimalizálása egyszeres és újrahasznosított csomagolás alkalmazásával. Továbbá sem a termék, sem annak csomagolása sem tartalmazhat emberi egészségre és környezetre káros anyagokat.

 

usda.pngAz USDA Organic címkét az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (United States Department of Agriculture) ítéli oda a teljes termelési rendszer átvizsgálását követően, melynek szempontjai a következők: a termékek 100%-ban bio, organikus gazdálkodásból származó és bio módon feldolgozott összetevőket tartalmazhatnak. Vagy minimum 95%-ban organikus gazdálkodásból származó és bio módon feldolgozott összetevőket tartalmaznak, de a maradék összetevőknek szerepelnie kell az USA hivatalos Nemzeti Bio termék listájában.

 

 

 

ccpb.pngAz olasz CCPB szervezet a kozmetikumon kívül többek között az élelmiszer-, és textilipari termékek területeit is folyamatos ellenőrzése alatt tartja.
A CCPB két különböző minősítést ítélhet oda, ezek a COSMETICI Naturali (natúrkozmetikumok) és COSMETICI Biologici (bio kozmetikumok).
A legtöbb szabványnak kell mindekét címke esetében meg kell felelni, így például nagyon fontos, hogy az összetevők legalább 95%-ban természetes eredetűek, a természetes eredetű, feldolgozott termékek esetében csak pontosan meghatározott eljárásokat szabad alkalmazni. A felhasznált nyersanyagok származását és szállítási útvonalát dokumentálni és ellenőrizni kell. A termék radioaktív besugárzása, valamint GMO (Genetically Modified Organisms, azaz genetikailag módosított élőlények) használata tilos, az állati összetevők csak akkor használhatók fel, ha az állatnak nem kell szenvednie vagy meghalnia érte.
A csomagolással kapcsolatban is szigorú előírásokat szab meg: A minősítésnek a terméken jól felismerhetőnek és érthetőnek kell lennie. A „természetes” szó nem használható a fogyasztó megtévesztésére. A felhasználási dátumnak, a névnek és a gyártónak a csomagoláson felismerhetőnek kell lennie, valamint tiszteletben kell tartani a csomagolás egyéb szabályait, hogy a fogyasztónak maximális átláthatóságot biztosítson. A termék csomagolását a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani és lehetőség szerint újrahasznosíthatónak kell lennie. Ezen kívül bizonyos higiéniai normákat is tiszteletben kell tartani.
A COSMETICI Biologici minősítéshez a fentieken túl a terméknek egyéb előírásoknak is meg kell felelni és azoknak bizonyos arányban bio összetevőket kell tartalmazniuk.

 

biokontroll.pngMagyarországon a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. minősíti a biokozmetikumokat. A Biokontroll minősítésének feltétele, hogy az összetevők minimum 95%-a biogazdálkodásból származzon, a maradék 5% lehet csupán hagyományos növényi termék. Ezt a minősítését azok a kozmetikumok kaphatják meg, amelyek nem tartalmaznak szintetikus illat- és színezőanyagokat, hidrogénezett állati vagy növényi anyagokat, génmódosítással nyert összetevőket, alumíniumszármazékokat, továbbá a termék vagy összetevői nem készülhetnek nanotechnológiával, de nem alkalmazhatnak szintetikus kémiai fényvédőket sem.

 

 

 

 

 

okotest.pngA német Öko-test magazin saját emblémáját olyan termékek csomagolásán tűnteti fel, melyek a lap által felállított kritériumrendszernek megfelelnek. Ezeket a legújabb tudományos eredmények alapján határozzák meg és független laboratóriumokban végzik a szükséges méréseket. Fontos kiemelni, hogy az Öko-test logó önmagában nem jelent ellenőrzött bio minősítést.

Szólj hozzá

Minősítések Kisokos